Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć.

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to klasyczny podręcznik z Hogwartu, który po raz pierwszy trafia w wersje mugoli w oryginalnej wersji dzięki wydawnictwu Media Rodzina. To książka napisana przez wybitnego znawcę tematu Newta Skamandera, a dzięki jego znajomości z panią J.K. Rowling mamy unikalną okazję jej przeczytania. Z tej publikacji od wieków kolejne pokolenia czarownic i czarodziejów uczyły się o wyglądzie, zwyczajach i zachowaniu różnorodnych fantastycznych zwierząt. Znajdziemy tu odpowiedź, skąd w dawnych mugolskich baśniach tyle smoków, bazyliszków, jednorożców i innych przedziwnych istot.

W podręczniku podjęto też bardzo ciekawy problem związany z określaniem przynależności gatunkowej wilkołaków, goblinów czy też centaurów. Przez stulecia wcale nieoczywiste było też, czy do istot należy zaliczyć trolle bądź gnomy (w końcu przyznano im klasyfikację „zwierząt”)? Lektura tej książki to wyprawa w zakamarki wspaniałych historii związanych z fantastycznymi zwierzętami, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia lub wręcz przeciwnie: poznaliśmy je poprzez różnorodne mity, lecz nigdy nie zastanawialiśmy się, jakimi stworzeniami są one naprawdę. Pojawia się tu też kilka zaskakujących stworzeń, takich jak czerwony kapturek (żerujący na terenach bitew) czy też spiżobrzuch ukraiński (jedna z ras smoków, mieszkająca za naszą wschodnią granicą). Bardzo przydatna w poznawaniu zwierząt (i ewentualnych kontaktach z nimi!) jest klasyfikacja Ministerstwa Magii: od XXXXX – znany morderca czarodziejów / nie nadaje się do udomowienia ani tresury aż po X – nudne. Oczywiście moi synowie natychmiast przekartkowali całą książkę, by sprawdzić kto zasłużył na X a potem oddali się długiej dyskusji o wyższości chrobotka nad gumochłonem.
Dodatkowym atutem tej książki są przepiękne ilustracje. Tomislav Tomić, chorwacki plastyk, stworzył ryciny doskonale pasujące do klimatu książki i pokazujące jak wyglądają opisywane stworzenia.

Warto dodać, że dochód z książki jest przeznaczony dla dwóch organizacji pomagajacych dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej. Comic Relief niesie pomoc dzieciom w Wielkiej Brytanii i Afryce. Lumos to organizacja założona przez J.K. Rowling, której celem jest likwidacja instytucjonalnej opieki nad dziećmi i pomaganie dzieciom w rodzinach.

Share

Dodaj komentarz