Media Rodzina, „Baśnie Barda Beedle’a” J. K. Rowling

Tym razem wydawnictwo Media Rodzina udostępnia nam zbiór klasycznych baśni, opowiadanych od wieków młodym czarownicom i czarodziejom przez rodziców. Dzięki tej książce po raz pierwszy poznajemy baśnie ze świata Harrego Pottera, co jest wielką gratką dla wszystkich miłośników tego świata. To nader ciekawa lektura, choć niektóre (jak „Włochate serce czarodzieja”) nadają się zdecydowanie dla starszych dzieci.

To wydanie jest unikalną publikacją, gdyż powstało w przekładzie Hermiony Granger z run na język angielski i opatrzone komentarzami profesora Albusa Dumbledore’a. Czytając je mam wrażenie jakbym słyszała jego głos, objaśniający nam (czasem nieoczywisty w pierwszym czytaniu) sens danej baśni. Zamieszczone w komentarzach przypisy są doskonałą lekturą samą w sobie, choć docenią je raczej starsi miłośnicy Hogwartu. W połączeniu z książkami poświęconymi fantastycznym zwierzętom oraz historii quidditcha dostaliśmy  świetną trylogię różnorodnych opowieści: każdy z fanów znajdzie tu coś dla siebie.

Całkowity dochód z tej książki przeznaczony jest na cele charytatywne organizacji non-profit „Lumos”. J.K. Rowling założyła ją, aby pomagać dzieciom i wspierać rodziny dzięki czemu dzieci nie trafiają do domów instytucjonalnej opieki. „Lumos” to zaklęcie służące wywołaniu światła. Tak oto słowo ze świata magii trafiło do naszej codzienności, oświetlając drogę do realnej zmiany w życiu milionów dzieci. I to dopiero jest prawdziwa magia!

Share

Dodaj komentarz